Evernote

Těch informací je prostě moc!

To je fakt. Informace se k nám dostávají v různé podobě (text, mail, fotky, zvukové nahrávky, na papíře apod.), ale hlavně v době, kdy je nepotřebujeme. Většinou si je s větším či menším zájmem prohlédneme a někam založíme. Problém nastane, až je budeme potřebovat. Víme, že jsme si tu danou informaci někam založili. Jenže nevíme kam. A potom hledáme a hledáme a hledáme. To nám za prvé sežere spoustu času a za druhé způsobí bolení hlavy. Chce to nějaký systém. Takový, který nám umožní snadno zaznamenat různé druhy ifnormací. Který nám umožní v nich snadno hledat. A který je skoro pořát nějak dostupný. A takový systém může být třeba Evernote. Co že to je?
Evernote je multiplatformní digitální zápisník, do kterého můžete vkládat různé druhy informací a třídit je podle různých kritérií tak, abyste je snadno našli, až je budete potřebovat.
A teď, co to znamená :-). V první řadě je tam slovíčko digitální. To znamená, že informace jsou uložené v elektronické podobě. Do elektronické podoby se můžou dostat různým způsobem. Nejjednodušší je dostat je rovnou elektronicky. Třeba jako email. Pak stačí pouze danou informaci “přeposlat” na “evernote” adresu a máte to v zápisníku. Další možností je skenování. Vezmu papír a strčím ho do zařízení, které ho převede do elektronické podoby. Nebo si to můžu vyfotografovat. Tak vznikne obrázek, který si snadno uložíte. Typicky nějaký zajímavý plakát, či otevírací hodiny obchodu. Možností je spousta a papíru čím dál méně.

Evernote logo

Za druhé je tam slovíčko multiplatformní. To znamená, že Evernote pracuje na různých platformách. Tím se rozumí různá zařízení používající různé systémy. Tak třeba počítač. S tím pracuje už dneska každý. Jenže máme počítače s různými operačními systémy. Všichni známe okénka (Windows) a jablíčka (Apple). Nojo, ale co když zrovna počítač nemám? Pak může mít počítač někdo jiný, nebo zajdu do internetové kavárny. Připojím se k internetu a mám informace dostupné. A co když kolem není nikdo s počítačem? Tak můžu zkusit chytrý telefon nebo tablet. A zase tu máme různé systémy. A zase to může být jablíčko (iPhone/iPad) nebo Android. Ze všech těchto zařízení a pomocí všech těchto systémů se můžu ke svým informacím dostat.

Evernote zařízení

Za třetí je tam “různé druhy informací”. To už jsme načali. Evernote umí uchovávat pestrou paletu informací. Začíná to textem. Prostý či formátovaný text místo ve Wordu uložím v Evernote. Další možností jsou obrázky. Ať už obrázky vložím do volného textu, nebo něco rovnou vyfotografuji chytrým telefonem. Pak stačí jenom přidat popis a název. Dál to může být mluvené slovo. Každý chytrý telefon nebo počítač může sloužit jako záznamník. Buď opět připojím soubor se zvukovým záznamem, nebo záznam provedu rovnou z prostředí Evernote. A pak je tu internet. Na internetu můžete najít různé PDF soubory, zajímavé články a obrázky. Ty lze pomocí jednoduché funkce uložit přímo do Evernote.

Za čvrté je tu možnost třídění a následné vyhledávání. Tady je několik možností. Každý záznam v Evernote má u sebe uložené dva klíčové údaje, termín vytvoření/editace a souřadnice, kde byl vytvořený. Už podle toho můžu vyhledávat. Dál je možné vytvořit v Evernote jednotlivé zápisníky. Pod pojmem zápisník se rozumí něco jako šanon, ale v elektronické podobě. Něco můžou být soukromé informace a něco pracovní informace. No a ty dáme do různých “šanonů”. A poslední možností je štítek (Tag). Je možné si vytvořit sadu štítků a ty pak přidělit jednotlivým záznamům. A to bez ohledu na to, v jakém “šanonu” jsou. To mi umožní vyhledávat i napříč.

Samozřejmě, že Evernote umožňují spoustu dalších věcí. Mezi základní funkce, které nejsou zmíněné výše, patří například:

- automatická synchronizace mezi zařízeními
- formátování textu (v podstatě všechno co normální uživatel potřebuje)
- kontextové vyhledávání
- komentování připojených PDF souborů
- sdílení záznamů i celých zápisníků
- přeposílání emailu do Evernote
- propojení na sociální sítě
- prezentace
- apod.

Podle toho, co všechno potřebujete, je možné využít volnou verzi nebo některou z placených variant. Volná verze je vhodná především pro uživatele s malým objemem dat (převážně texty) a s malým počtem zařízení. S objemem dat a množstvím zařízení, které potřebuji synchronizovat, roste potřeba přechodu na placenou verzi. No a pak je tu verze pro celé firmy, ale to je už jiná kapitola.

Evernote business

A komu se může Evernote hodit? Jednoduše řečeno všem. Může to být individuální uživatel, který potřebuje mít informace dostupné na jednom místě. Může to být projektový manažer, který potřebuje mít přehled o všech informacích týkajících se projektu. Může to být obchodník, který si potřebuje uchovávat informace ze schůzek se zákazníky, smlouvy, nabídky apod. Můžou to být technici, kteří pracují na nějakém technickém řešení a potřebují mezi sebou sdílet informace. Můžou to být lékaři, kteří potřebují uchovávat informace vztahující se k pacientům či chorobám a lékům. Nadšenci praktikující GTD®, kteří potřebují mít někde uložené úkoly, projekty, delegovanou práci apod. Může to být cestovatel, který nechce cestovat s notebookem, ale potřebuje se dostat k informacím z libovolné internetové kavárny. Těch možností je skutečně hodně. A pokud jste se tu nenašli, vězte, že můžete používat Evernote místo Wordu a to zadarmo.


Pamatujte, Evernote umožňuje ukládat libovolné informace a přistupovat k nim z libovolného místa, či zařízení. 

Pokud chcete mít své informace pod kontrolou, založte si účet!

Kdykoli, kdekoli a z jakéhokoli zařízení!

Ochranné známky
  • PMBOK® a PMI® jsou registrované ochranné známky Project Management Institute.

  • ITIL®, PRINCE2® a PRINCE2 Agile® jsou registrované ochranné známky AXELOS Limited používané s jejím svolením. Swirl logo™ je ochranná známka AXELOS Limited používaná s jejím svolením. Všechna práva vyhrazena.

  • IPMA® je registrovaná ochranná známka International Project Management Association.

  • COBIT5® je registrovaná ochranná známka ISACA a IT Governance Institute.

  • GTD® a Getting Things Done® jsou registrované ochranné známky David Allen Company.

Kontakt
  • Sídlo: Vlasty Buriana 500, 19015 Praha 9

  • Telefon: 777 608 646

  • Email: info@ict-123.com