XMind

Obrázek vydá za tisíc slov

a nemusí se překládat. Tedy pokud potřebujete komunikovat i v jiných jazycích. A nejlepší je strukturovaný obrázek. Ten totiž dokáže zapojit obě hemisféry lidského mozku a tím ho využít naplno. Takovému obrázku se pak říká myšlenková mapa. Myšlenková mapa obsahuje velké množství informací, které je snadné si zapamatovat. Má i jiné výhody. Takovou mapu můžu namalovat ručně a může z toho být až umění. Nebo to můžu uchopit ryze prakticky a udělat ji v počítači. To má taky své výhody. K tomu ale potřebuji nějaký program. Těch je spousta, ale jeden z nejlepších je XMind. Mohlo by se říct, že:
XMind je jeden z nejpopulárnějších nástrojů na myšlenkové mapování na světě, který pracuje na různých platformách (Windows, Mac, Linux, Web) a který může sdílet výsledky pomocí XMind cloudu.
Takže co to znamená? Za dobu své existence (od 2006) si ho oblíbily miliony lidí k soukromému i pracovnímu používání. Zároveň získal spoustu ocenění. To ale není to nejdůležitější. Důležité je to, že se jedná o otevřený systém s jednoduchým ovládáním a spoustou užitečných funkcí. Když už mluvíme o myšlenkových mapách, tak jejich základní přehled si můžeme ukázat jako myšlenkovou mapu.

XMind funkce

Mind Mapping

Umět udělat myšlenkovou mapu je samozřejmě základ. Tato základní funkcionalita umožňuje využít myšlenkových map v různých situacích, a to jak při individuálním (poznámky, prezentace, osobní produktivita, kreativita, rozhodování apod.), tak i pracovním využití (řešení problémů, skupinová spolupráce, řízení projektů, strategie, procesní řízení apod.).

Business Charts

XMind umí nejenom klasické myšlenkové mapy, ale i trošku netradiční zobrazení. Mezi možné diagramy patří určitě Ishikavův diagram (rybí kostřička), časové osy, procesní postupy, tabulky, organizační schémata apod. Pomocí těchto speciálních zobrazení je možné řešit komplexní úlohy, které dnešní business vyžaduje.

Brainstorming

Myšlenkové mapy i brainstorming patří mezi nástroje podporující kreativitu. Pokud je využijeme dohromady, získáme něco navíc. V první řadě je to strukturovaný přístup. V druhé řadě je to přehledné členění jednotlivých příspěvků. Tím dochází k zefektivnění a zrychlení práce jak jednotlivců, tak i celých kelektivů. 

Presentation

Jak udělat zajímavou prezentaci? To se učí už i děti na základní škole. Bohužel většinou skončí u powerpointu. A to je trošku škoda. Myšlenková mapa je vhodným nástrojem k přípravě, tak proč neprezentovat rovnou myšlenkovou mapu? Prezentační režim umožňuje ukazovat to, co se v daný okamžik ukázat má. A ještě je to nezvyklé a zajímavé.

Gantt View

Vymyslet a naplánovat dobře projekt je kreativní práce. Myšlenková mapa, která podporuje kreativitu, může celý proces zrychlit a zefektivnit. Pak by ale bylo dobré vidět výsledek tak, jak všichni očekávají. A tím je úsečkový diagram, který vymyslel pan Gantt. Udělat WBS, definovat úkoly, propojit je a správně zobrazit je otázkou velmi krátké doby.

Mind Tools

Klasická myšlenková mapa už v dnešní době nestačí. Je potřeba přidávat komentáře, poznámky, odkazy, obrázky apod. O to se postarají Mind Tools, které se neustále vyvíjejí. Patří sem už zmiňované komentáře apod., ale i značky (piktogramy), ohraničení, informační karty, sumáře atd. Mind Tools rozšiřují možnosti podle potřeb autora.

Save to Evernote

Evernote je digitální zápisník. Miliony lidí ho používají k uchování, sdílení a vyhledávání informací. Myšlenkové mapy také obsahují spoustu informací, tak proč je neuložit do digitálního záznamníku k ostatním, aby bylo možné vyhledávat napříč různým typem informací? A to včetně myšlenkových map. Prostě mít všechny informace na jednom místě.

Themes & Fonts

Myšlenkové mapy nesmí být nudné. To by pak ztratily smysl. Proto je dobré používat různé typy písma, různé barvy, různé tvary apod. A pokud se nám nějaká kombinace zalíbí, tak proč si ji neuložit pro další mapy? To jsou styly. XMind se dodává s několika předdefinovanými styly, které je možné rozšiřovat podle potřeb uživatele.

Export to Office/pdf

Kdo dneska nepracuje s officem, či pdf soubory? Asi nikdo. Pokud vytvořím základ nějakého dokumentu pomocí myšlenkové mapy, měl bych mít možnost od určitého okamžiku pokračovat v jiném formátu. Třeba standardním formátu kancelářských balíků, jako je MS Office. Proto je tu možnost kdykoli informace obsažené v myšlenkové mapě eportovat do požadovaného formátu.

XMind Cloud

Pracovat kdykoli a odkukoli je trendem doby. Prostřednictvím uložiště XMind cloud je to možné i s myšlenkovými mapami. Každý uživatel má možnost se rozhodnout, zda bude mapa uložena lokálně (a pouze z tohoto místa s ní bude možné pracovat), nebo kdesi v “cloudu”. A pak je možné s mapou pracovat i z jiného počítače, či z internetové kavárny.

Sharing

Kdo není na facebooku, jako by nebyl. Sdílíme tam kde co. Tak proč ne myšlenkové mapy? Pomocí jednoduché volby je možné sdílet své výtvory na různých sociálních sítích. Jedno nebo dvě kliknutí a je to tam. Můžete se pochlubit kamarádům nebo sdílet s obchodními partnery.

60 000+ Icons

Myšlenková mapa je obrázek. Bylo by škoda ho zničit jenom psaným textem. Nejlepší je jednotlivá klíčová slova nahrazovat malými obrázky. Proto je XMind doplněný o možnost vkládat ikony a piktogramy. Můžete je hledat na intertnetu, nebo si vytořit své vlastní knihovny. Aby to bylo jednodušší, existuje možnost vybírat z více než 60 000 ikon přímo z prostředí XMind.

A to je jenom první přehled toho nejnovějšího a nejdůležitějšího. Další funkce budou následovat. No a pokud Vás XMind jako nástroj na myšlenkové mapování zaujal, tak neváhejte a vyzkoušejte ho. Základní verze je zadarmo! A kdyby Vám nestačila, tak si placenou verzi můžete koupit za velmi rozumný peníz. 
Ochranné známky
  • PMBOK® a PMI® jsou registrované ochranné známky Project Management Institute.

  • ITIL®, PRINCE2® a PRINCE2 Agile® jsou registrované ochranné známky AXELOS Limited používané s jejím svolením. Swirl logo™ je ochranná známka AXELOS Limited používaná s jejím svolením. Všechna práva vyhrazena.

  • IPMA® je registrovaná ochranná známka International Project Management Association.

  • COBIT5® je registrovaná ochranná známka ISACA a IT Governance Institute.

  • GTD® a Getting Things Done® jsou registrované ochranné známky David Allen Company.

Kontakt
  • Sídlo: Vlasty Buriana 500, 19015 Praha 9

  • Telefon: 777 608 646

  • Email: info@ict-123.com