Osobní řízení

Kdo z Vás nechce být úspěšný? Přiznejte se!

Moc lidí se asi nepřihlásí. Jenže abychom byli úspěšní, je proto potřeba něco udělat. Jenže ono to není jednoduché. Úkoly se naplánují, ale neudělají. Není na ně čas. Kdyby tak měl den 25 hodin. Nebo radši 26 hodin? Ono by to asi moc nepomohlo. Na konci takového dne bychom si zase povzdechli, že není čas. Ono to totiž nebude v tom čase. Ono to bude v nás. A pánové Samó a Setó Vám s tím nepomůžou. Odborně by se to dalo nazvat třeba takhle:

Osobní řízení je proces skládající se z aktivit a činností, jejichž prostřednictvím si každý́ pracovník a vlastně každý́ člověk stanovuje své pracovní a osobní cíle, plánuje a organizuje jejich plnění a hodnotí jejich dosahování.

Problémem je, že nástrojů, metod, postupů a zaručených návodů je víc než dost. Který si vybrat? Jak k tomu přistoupit? Co mi bude vyhovovat? Takových otázek si položíte hodně. A proto je dobré si říct, že osobní řízení se dá rozdělit do třech oblastí:

Osobní řízení - Složky

Sebepoznání

Každý z nás se s něčím narodil, v nějakém prostředí vyrůstal a postupně se něco naučil. To, s čím jsme se narodili, jsou naše vlastnosti a s tím se bohužel nedá nic dělat. Ať se nám to líbí nebo ne, musíme se s tím naučit žít. Vliv prostředí v nás postupně vytvářel určitý způsob chování. To se už dá do určité míry vědomě změnit, ale trvá to poměrně dlouho. Co se formovalo deset let, se nezmění do druhého dne. No a to, co se naučíme je pouze a jenom na nás. To máme pod přímou kontrolou a můžeme to doplnit docela rychle. A když k tomu přidáme ještě motivaci, máme už ucelený obrázek, který nám pomůže určit jak dál.

Vedení

Abych věděl, že jsem došel tam, kam jsem chtěl, musím nejdřív vědět, kam jdu. Musím znát svůj cíl. To je úkolem vedení. Umět si určit svůj cíl. Ať už pracovní, nebo osobní. A to není až tak jednoduché. Cíl totiž musí být dostatečně konkrétní. Poznám to podle toho, že jsem schopný ho napsat na papír. Zároveň jsem schopný změřit svůj výsledek. Když řeknu, že jdu na procházku, těžko změřím jestli jsem tam už došel. Když ale řeknu, že chci dojít na támhleten kopec, už je to něco jiného. No taky by měl mít svůj termín, jinak je to spíš zbožné přání.

Řízení

Tak a jsme u toho co nás potkává každý den. Spousta emailů, telefonátů a úkolů od šéfa. Co dřív a co později? Kam si to zapsat? Jak to udělat abychom na to nezapomněli? Kdy a jak říct NE? Jak se vyvarovat zbytečným „žroutům“ času? Těch věcí je milion. Dobrá zpráva je, že se s tím dá vypořádat. A bez zbytečného stresu. Nutným předpokladem je ale vědět, kdo a jaký jsem. A pak taky co chci. Bez toho budete jenom rychleji vykonávat naprosté zbytečné úkoly, které Vás ani o krok nepřiblíží k Vašim vysněným cílům.


Pamatujte, každý z nás je jiný a každému bude vyhovovat něco jiného. Musí to celé pasovat dohromady a jediný, kdo se v tom musí vyznat, jste Vy sami. Nikdo jiný!


Ochranné známky
  • PMBOK® a PMI® jsou registrované ochranné známky Project Management Institute.

  • ITIL®, PRINCE2® a PRINCE2 Agile® jsou registrované ochranné známky AXELOS Limited používané s jejím svolením. Swirl logo™ je ochranná známka AXELOS Limited používaná s jejím svolením. Všechna práva vyhrazena.

  • IPMA® je registrovaná ochranná známka International Project Management Association.

  • COBIT5® je registrovaná ochranná známka ISACA a IT Governance Institute.

  • GTD® a Getting Things Done® jsou registrované ochranné známky David Allen Company.

Kontakt
  • Sídlo: Vlasty Buriana 500, 19015 Praha 9

  • Telefon: 777 608 646

  • Email: info@ict-123.com