Blog

Bariéry digitální (jakékoli) transformace

Bariéry digitální (jakékoli) transformace

Digitální transformace, jak jsme si řekli, má tři vlny. První vlnu (digitalizaci) má většina firem za sebou. Druhou vlnu (sdílení a spolupráce) ne všechny firmy zvládly a s třetí vlnou ty, co to zvládly teprve začínají. To, že většina firem bojuje s druhou vlnou není náhoda. Tady už se totiž nejedná čistě o technologické záležitosti, ale začíná se to dotýkat celých firem. Otázkou je, co jim brání v tom, se s tím vypořádat. Jaké jsou ty bariéry. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější.
Technologie pro digitální transformaci

Technologie pro digitální transformaci

Digitální transformace má (zatím) tři vlny. První vlnu (digitalizace) máme za sebou. S druhou vlnou (sdílení a spolupráce) většina firem více či méně úspěšně zápasí. A kdo se do toho ještě nepustil, tak stávající okolnosti pandemie ho k tomu donutí. Lídři a inovátoři, kteří se s tou druhou vlnou už vypořádali, začínají využívat nových technologických možností a tím pádem začínáme mluvit o třetí vlně digitální transformace. Ty technologie by se daly rozdělit do čtyř základních skupin. A které to jsou a co přinášejí?
Vlny digitální transformace

Vlny digitální transformace

Digitální transformace probíhá ve vlnách. První dvě vlny máme (někteří) asi za sebou. První vlna byla digitalizace (od manuální práce k práci na počítači) a druhou vlnou byl rozvoj internetu (sdílení informací a práce prostřednictvím celosvětové sítě). Obě tyto vlny vedly k dvěma věcem. V první řadě k rozvoji ekonomiky. V druhé řadě tu bylo neuvěřitelné zvýšení produktivity práce. Obě věci ale vedly, pouze a jenom, k rozvoji existujících kompetencí. A ještě ke všemu v řadě případů pouze u „context“ činností. U „core“ činností k tomu dokonce ještě nedošlo. Teď nastává čas na zaměření se na „core“ činnosti, a hlavně na vytváření nových a změnu stávajících kompetencí. A tady se opět dostáváme k dnešní situaci. Je k tomu potřeba impuls. Ať už přijde impuls zevnitř organizace (nefunkční procesy, nedostatek zdrojů, chybějící kompetence, …) nebo zvenčí (reklamace zákazníků, konkurence, nové zákony, pandemie, …), je nutné systematicky experimentovat a inovovat. Tím se nemyslí výměna IS, nebo dokonce jenom nová verze SW. O čem to tedy je?
Hrozba nebo příležitost

Hrozba nebo příležitost

Ať už se jedná o jakoukoli transformaci jakékoli organizace, vždy je největší překážkou změna myšlení lidí. Každý člověk má svůj zaběhaný systém a má ho možná i ta organizace jako celek. Všichni si lebedíme v zóně komfortu. Jakékoli vyrušení z těchto zaběhaných pořádků bolí. Proto se do toho nikomu nechce a když už, tak to velmi často neskončí dobře. Jenže, co když nás z těch zaběhaných pořádků vykolejí nějaký jiný podnět? Může to být lidská chyba, technická chyba, nějaká přírodní katastrofa anebo virová pandemie. Ta nás donutila odejít do domácích kanceláří a naučit se v nich pracovat, používat nové technologie, komunikovat jiným způsobem, porušovat zaběhané procesy atd. Což takhle využít situaci, a až se budeme za pár týdnů vracet do normálu, k vytvoření nového, lepšího a vhodnějšího organizačního/provozního modelu? V DevOps se tomu říká „antifragile“ organizace. To je taková organizace, která problém vnímá jako příležitost posunout se dál. Jak na to?
Customer Journey

Customer Journey

Pro digitální zákazníky není důležité jenom to, CO si koupí, ale také to, JAK si to koupí. Jaká zkušenost, či jaký zážitek je s koupí spojený. Pokud máte pocit, že je potřeba zkušenosti a dojmy Vašeho zákazníka vylepšit, je potřeba zmapovat způsob, jak zkušenost získal. Tomu se říká Customer Journey Mapping. A to by mělo, v případě digitálních zákazníků, zajímat i počítačovce. Pojďme se krátce podívat na dva možné „nástroje“. Jeden je součástí ITIL 4 a druhý zase Blue Ocean Strategy.
Ochranné známky
  • PMBOK® a PMI® jsou registrované ochranné známky Project Management Institute.

  • ITIL®, PRINCE2® a PRINCE2 Agile® jsou registrované ochranné známky AXELOS Limited používané s jejím svolením. Swirl logo™ je ochranná známka AXELOS Limited používaná s jejím svolením. Všechna práva vyhrazena.

  • IPMA® je registrovaná ochranná známka International Project Management Association.

  • COBIT5® je registrovaná ochranná známka ISACA a IT Governance Institute.

  • GTD® a Getting Things Done® jsou registrované ochranné známky David Allen Company.

Kontakt
  • Sídlo: Vlasty Buriana 500, 19015 Praha 9

  • Telefon: 777 608 646

  • Email: info@ict-123.com