Blog

Hrozba nebo příležitost

Hrozba nebo příležitost

Ať už se jedná o jakoukoli transformaci jakékoli organizace, vždy je největší překážkou změna myšlení lidí. Každý člověk má svůj zaběhaný systém a má ho možná i ta organizace jako celek. Všichni si lebedíme v zóně komfortu. Jakékoli vyrušení z těchto zaběhaných pořádků bolí. Proto se do toho nikomu nechce a když už, tak to velmi často neskončí dobře. Jenže, co když nás z těch zaběhaných pořádků vykolejí nějaký jiný podnět? Může to být lidská chyba, technická chyba, nějaká přírodní katastrofa anebo virová pandemie. Ta nás donutila odejít do domácích kanceláří a naučit se v nich pracovat, používat nové technologie, komunikovat jiným způsobem, porušovat zaběhané procesy atd. Což takhle využít situaci, a až se budeme za pár týdnů vracet do normálu, k vytvoření nového, lepšího a vhodnějšího organizačního/provozního modelu? V DevOps se tomu říká „antifragile“ organizace. To je taková organizace, která problém vnímá jako příležitost posunout se dál. Jak na to?

Všechno, co děláme má tři aspekty. Vždy jsou do toho zapojení lidé. Ti lidé pracují více či méně optimálním způsobem podporovaným nějakou technologií. No to se všechno se rychleji či pomaleji rozvíjí a mění. Ideálně k lepšímu, ale to nebude vždycky až taková pravda. Pojďme se na to podívat.

1) Lidé 

Když jsou lidi pohromadě v kanceláři, tak jsou pěkně pod kontrolou. Na první pohled je vidět co dělají. Je možné to korigovat, přikazovat a vůbec to svádí k mikromanagementu. Jenže, když se rozprchnou do domácích kanceláří, tak už jim musíme začít alespoň trošku věřit, že udělají to, co udělat mají. Musíme jim dát o trošičku víc pravomocí, protože nám nemůžou každou chvíli telefonovat či organizovat telefonní/video konference. Možná budou ze začátku trošku bezradní, ale postupně se to naučí. Naučí se, že jim pořád někdo nestojí za zadkem a neříká co dělat. Postupně najdou odvahu se rozhodovat a přijímat zodpovědnost. Naučí se organizovat svůj čas atd. Obzvlášť, když jim k tomu pomůže někdo, kdo nechce být pořád obtěžován jejich telefony v nejméně vhodnou dobu. A teď si představte, že se tito lidé vrátí zpátky do kanceláře. Budou se chtít zase podřizovat mikromanagementu? Ani omylem. Budou si chtít nechat tu samostatnost, a to včetně i té zodpovědnosti. To by bylo škoda zahodit.

2) Způsob práce

Když jsou lidi pohromadě, tak to všechno pěkně funguje, protože se dováží domluvit. Určitě tam budou nějaké překážky, ale ty se vyřeší. Určitě tam budou nějaké zbytečnosti, ale to také nevadí. Když jsou lidi pohromadě. No ale když se zase rozprchnou do domácích kanceláří, tak se jakákoli problém zněkolikanásobí. Najednou to nejde zeptat se kolegy a nějak to vyřešit. Kolega je v jiné domácí kanceláři a nezvedá telefon. Jakékoli zbytečnosti se okamžitě projevy a budou pěkně protivné. Čím dál budou lidi od sebe, tím víc se všechny nepravosti projeví. A protože nám začnou ztěžovat práci čím dál tím víc, tak je začneme odbourávat. Pěkně jednu po druhé. Postupně se nám ty zbytečnosti ukáží a my se s nimi nějak vypořádáme. A zase, když se vrátíme zpátky do kanceláře, budeme se chtít vrátit k těm zdlouhavým a pomalým procesům? Když už jsme se něčeho zbavili a trochu ty procesy prošťouchli, tak si to přeci nenecháme vzít.

3) Změny a inovace

Když jsou lidi pohromadě v kanceláři a pohybují se v té své zóně komfortu, tak moc nových věcí nevymyslí. Jakmile se ale dostanou do problémů ve své domácí kanceláři, odkázáni sami na sebe, musí použít svou vynalézavost, aby ty problémy vyřešili. Lidi si vždy nějak poradí, pokud musí. A to je přesně ta situace. Postupně se z toho módu nadávání, jak je všechno špatně, dostanou do módu vylepšování pomocí pokusů a omylů. Čím víc to zkouší, tím větší procento pokusů dopadne dobře. Prostě se naučí měnit věci kolem sebe tak, aby jim pomohly. Nastartuje se zlepšování a inovace. Vymyslí spoustu vylepšení a nových věcí. A to by bylo škoda nevyužít, až se vrátí zpátky do kanceláře. Motor už běží, tak je potřeba ho udržet v chodu, případně ještě zrychlit. Stačí je jenom trošku podpořit a nestát jim v cestě.

Jak je vidět, tak taková situace může firmě i lidem v té firmě pomoci. Stačí jim jenom dát možnost a nestát jim v cestě. No, pokud je chcete podpořit a systematicky na těchto věcech pracovat, tak existuje DevOps, Lean StartUp, Design Thinking, ChangeFirst, 8 steps of change, Agile, Scrum, ITIL4 a spousta dalších metod. A dá se na tom začít pracovat už teď, když jsou lidi na „home office“.

Comment (0)b i u quote

Save Comment
Ochranné známky
  • PMBOK® a PMI® jsou registrované ochranné známky Project Management Institute.

  • ITIL®, PRINCE2® a PRINCE2 Agile® jsou registrované ochranné známky AXELOS Limited používané s jejím svolením. Swirl logo™ je ochranná známka AXELOS Limited používaná s jejím svolením. Všechna práva vyhrazena.

  • IPMA® je registrovaná ochranná známka International Project Management Association.

  • COBIT5® je registrovaná ochranná známka ISACA a IT Governance Institute.

  • GTD® a Getting Things Done® jsou registrované ochranné známky David Allen Company.

Kontakt
  • Sídlo: Vlasty Buriana 500, 19015 Praha 9

  • Telefon: 777 608 646

  • Email: info@ict-123.com